Jarné vypadávanie vlasov, dá sa mu predísť?

Vlasy. Krátke, dlhé, blonďavé či čierne, sú považované za korunu krásy. Vlasy sú našou dôležitou súčasťou. Ich kvalita, lesk, zdravie, farba, hustota či dĺžka sú častou témou mnohých žien i mužov. Menej príjemnou témou však je ich vypadávanie. Prečo vlasy vypadávajú? Ako zistím, že trpím nadmerným vypadávaním vlasov? Dá sa tomu zabrániť?

Rastový cyklus vlasu

Rastový cyklus má svoje 3 hlavné fázy: 

Anagén - rastová fáza. Každý vlas rastie priemerne 3-7 rokov. 

Katagén - takzvaná prechodná fáza. Vlas sa v nej nachádza približne 2-4 týždne.

Telogén - konečná fáza - vypadnutie vlasu. Približne 10% z našich vlasov sa nachádza v tejto fáze. 

Vypadávanie vlasov je úplne prirodzené a patrí k rastovému cyklu vlasu. Denne strácame v priemere 50-100 vlasov. Ak ale zbadáte väčšie množstvo vypadnutých vlasov, je možno načase spozornieť a zamyslieť sa, v čom tkvie problém. 

Sezónne vypadávanie vlasov

Zatiaľ čo v prírode na jar všetko ožíva a začína kvitnúť, vaše vlasy to “cítia” úplne inak. 

Nadmerné vypadávanie vlasov spoznáte veľmi rýchlo. Odrazu vídate svoje vlasy úplne všade, na podlahe, oblečení či v posteli. Na hrebeni vám ostávajú priam celé chumáče a o kúpeľni ani nehovoriac. 

Netreba však panikáriť, nejde o nič neobvyklého. Na jar zvyknú vlasy padať viac hneď z viacerých dôvodov. 

Vyčerpaná pokožka 

O vlasoch sa vravieva, že sú prírodou, okrem ohňa, takmer nezničiteľné. Nedokáže ich zničiť mráz, vysoké teploty, ani voda. To však neznamená, že nie sú týmito vplyvmi oslabené. Počas mrazivej zimy pokožka na celom tele a áno, aj na hlave, veľmi trpí. Nízke teploty pokožku veľmi vysušujú a na jar z tohto dôvodu môžete zaznamenávať zvýšené padanie vlasov. Predísť tomu môžete zvýšenou hydratáciou počas zimných mesiacov.

Pokles melatonínu 

Melatonín je v podstate spánkový hormón. Zatiaľ čo v zime ho máme dostatok, na jar jeho produkcia klesá. Náš spánok môže preto na jar strácať na kvalite, čoho výsledkom sú aj problémy s našou korunou krásy. Vlasy pre svoje zdravie totižto potrebujú kvalitný a dlhý spánok. Ak cítite, že máte problémy so spánkom, vyskúšať môžete napríklad CalMag s melatonínom

Nesprávne stravovanie 

Počas zimy často zabúdame na zdravé stravovanie. Hrubé svetre, kabáty, skrývajú všetko potrebné a potom sú tu… VIANOCE. Vyprážané jedlá, majonézový šalát či “more” koláčov, neprospievajú ani nášmu telu, ani vlasom. 

Vlasy potrebujú pre svoj rast dostatok vitamínov, minerálov a taktiež vody. Preto nezabúdajte na dostatočný pitný režim. Vlasom a celkovo telu, doprajte vyvážený jedálniček, plný ovocia, zeleniny, orechov či rýb. Vlasom veľmi prospieva dopĺňať vitamíny ako napríklad A, B, C, D, E, železo, selén, biotín či zinok

Ako zistím, že sa jedná “iba” o sezónne vypadávanie vlasov? 

Sezónne vypadávanie vlasov je tzv. “Difúzne”, to znamená, že vám vlasy vypadávajú po celej hlave rovnomerne. Ak však spozorujete vypadávanie vlasov iba na určitých miestach a vytvárajú sa vám lysiny, odporúčame tento problém konzultovať s lekárom. Problémom môžu byť napríklad hormonálne zmeny, menopauza, problémy s pokožkou hlavy, nesprávne a drastické redukčné diéty, lieky, ochorenia, či nesprávna starostlivosť o vlasy. 

Moja osobná skúsenosť

Keď som si po prvýkrát všimla, že moje vlasy padajú omnoho viac ako obvykle, spanikárila som. Nikdy predtým mi vlasy v takom množstve nepadali a zrazu som ich nachádzala úplne všade. Samozrejme, začala som mať hororové myšlienky, ako mi vypadajú všetky vlasy a rýchlo som začala pátrať čo je dôvodom a ako tomu zabrániť. Vtedy som sa dočítala o jarnom vypadávaní vlasov a trochu ma ukľudnilo, že sa jedná o prirodzený jav. Každopádne som však chcela pre zdravie a rast svojich vlasov urobiť čo najviac, a preto som sa rozhodla siahnuť po Kolagéne na krásu. Okrem toho, že nadmerné vypadávanie vlasov časom úplne ustúpilo, výrazne sa mi zlepšila aj kvalita nechtov. Nechty sa mi od útleho detstva štiepili a niekedy aj veľmi bolestivo lámali, čo mi napríklad pri hre na kontrabas spôsobovalo nemalé problémy. Odkedy som však začala pravidelne užívať kolagén, nechty sa mi prestali štiepiť, sú pevnejšie a rýchlejšie rastú. 

Pri vypadaní vlasov je najdôležitejšie správne určiť jeho pôvod, iba vtedy viete, ako ho zastaviť a užívať si bezproblémovú hrivu :)