Ako poraziť jarnú únavu?

Ako poraziť jarnú únavu?

Určite to poznáte, konečne po chladnej zime prichádzajú prvé slnečné dni a Vás namiesto radosti a energie, prepadá neznesiteľná únava. Už od rána Vás bolí hlava, nechce sa Vám vstať z postele a počas dňa sa Vám zatvárajú oči, ako by ste preflámovali celú noc. Taktiež môžete pociťovať podráždenosť či závraty. Jarná únava veru nie je žiaden mýtus a trápi nás každý rok. Aká je jej príčina a dokážeme proti nej vôbec bojovať? 

Čo je spúšťačom jarnej únavy? 

Keďže žijeme v podnebnom pásme, kde sa striedajú 4 ročné obdobia, naše telo sa musí vyrovnávať s mnohými zmenami. V zime máme veľký nedostatok slnečného žiarenia, čo spôsobuje nedostatok vitamínu D a nižšiu hladinu serotonínu, ktorý je jednoducho povedané hormón šťastia a pohody. Namiesto neho máme prevahu melatonínu, teda hormónu spánku.

V zimných mesiacoch máme taktiež sklon k horším stravovacím návykom, ako napríklad konzumáciu nadmerného množstva mastných jedál a nedostatok zeleniny a ovocia. Málo fyzickej aktivity taktiež len prispieva k problémom. V zime naše telo dostáva poriadne zabrať a obranyschopnosť organizmu klesá.  Na jar je odrazu slnečného žiarenia dostatok, prichádzajú teplotné a tlakové výkyvy a naše, už aj tak dosť oslabené telo zimou, sa s tým musí vyrovnať. To je dôvod prečo pociťujeme zvýšenú únavu či bolesti hlavy. 

Dá sa jarnej únave vyhnúť? 

Samozrejme, ideálnou voľbou je už počas zimy svoje telo netrápiť. Pravidelne dopĺňať vitamín D, vyhnúť sa nevhodným jedlám, konzumovať stravu s dostatkom vitamínov, minerálov a vlákniny. Ak svoje telo v zime nevyčerpáte, so zmenami počasia sa vyrovná omnoho ľahšie. Ak si teraz vravíte, že “tento vlak ste už zmeškali”, neznamená to, že už vám nie je pomoci. 

Na začiatok vyskúšajte týchto pár rád:

  1. Začnite tráviť viac času na čerstvom vzduchu a zaraďte do svojho života viac pohybovej aktivity, avšak postupne. Ak to urobíte nárazovo, svoje telo môžete ešte viac vyčerpať a svoj stav zhoršiť. 
  2. Zlepšite kvalitu svojho spánku. Aspoň 2 hodiny pred spánkom sa, čo možno najviac, vyhnite modrému svetlu (telefón, počítač) a zvýšte príjem horčíku. V našej ponuke nájdete napríklad CalMag s melatonínom, ktorý vám dopomôže ku kvalitnému spánku. 
  3. Začnite sledovať svoj denný príjem tekutín, upravte svoj jedálniček a chýbajúce vitamíny a minerály doplňte výživovými doplnkami

Nezabúdajte, dobre vyživené a oddýchnuté telo zvládne všetko oveľa lepšie!

Ako poraziť jarnú únavu

Jonathan Doyle

Komentátor a editor názorové rubriky, člen redakce nejsledovanějšího časopisu Pobo od roku 2021. Novinařinou se zabývá již od roku 2002. Věnuje se psaní o eshopech, o jazyce a zajímavostech 21. století. Získal několik novinářských cen.