Niekoľko tipov, ako si poradiť so stresom

V dnešnom uponáhľanom svete je ťažké nevnímať okolitý tlak. Dôvodov, prečo sa stresovať, je na vymenovanie až príliš veľa, no každý máme iný. Koronavírus či aktuálne dianie vo svete nám tiež veľmi nepomáha, a tak mnoho z nás pociťuje o to väčší rozruch a nepokoj. Stres sa stal jednoducho súčasťou nášho každodenného života, ktorý sa nedá ignorovať. V dnešnom článku si povieme, čo je to stres, ako sa prejavuje, no predovšetkým, ako ho efektívne potlačiť.

Čo je to stres?

Stres je prirodzenou reakciou nášho tela na mimoriadnu situáciu. Väčšinou ide o situáciu, ktorá ubližuje nášmu telu, zaťažuje ho alebo narušuje homeostázu*. Je to stav, ktorý nás vytrhne z rovnováhy a spôsobuje deštruktívne, no zároveň obranné deje v organizme. Krátkodobý stres nám dokáže pomôcť zvládať náročné situácie, avšak dlhodobý stres spôsobený častými úzkosťami, obavami, nespavosťou či prepracovanosťou vie vyústiť až do choroby. Bez ohľadu na druh stresu, telo sa snaží čo najrýchlejšie vrátiť do pokojného stavu, čo však nedokáže ak má nedostatok živín, vitamínov či minerálov. 

*rovnovážne vnútorné prostredie

Reakcie organizmu:

Podľa štúdií odborníka v medicíne doktora Hansa Selyeho naše telo reaguje na každý druh stresu rovnakým spôsobom. Centrálny nervový systém (hypothalamus) spolu s endokrinným systémom (nadobličky) zariadia, že telo začne uvoľňovať stresové hormóny: adrenalín a kortizol. Následne tie spôsobia zvýšený tep, a teda dôkladne prekrvenie svalov a dôležitých orgánov, pre prípad núdze.
V prípade, že je telo v takomto stave dlhodobo, pretože stresor* nemizne, hovoríme o chronickom strese, ktorý nám škodí.

*faktor, ktorý nám navodzuje stres

Príznaky a prejavy stresu

 • Bolesť hlavy
 • Zvýšený tep a krvný tlak
 • Nespavosť
 • Vnútorný nepokoj
 • Depresia a úzkosť
 • Napnuté svalstvo
 • Nechuť do jedla alebo prejedanie sa
 • Pomalé trávenie
 • Zrýchlené dýchanie

Ako teda zvládať stres?

Predovšetkým je najdôležitejšia životospráva, to znamená:

 • Správne stravovacie návyky s pestrým jedálničkom plným vitamínov, minerálov, antioxidantov a dôležitých živín. Tieto látky sú bohato zastúpené v ovocí, zelenine, strukovinách, orechoch, rybách, vajciach, prípadne môžete siahnuť po výživových doplnkoch.
 • Pravidelný 7-8 hodinový spánok v rovnakom čase. Telo si rýchlo zvykne na nový režim a odplatí sa vám množstvom novej energie a života.
 • Dostatok pohybu aspoň 3/4-krát týždne vám pomôže odreagovať sa, vypnúť hlavu a prísť na iné myšlienky. Dostačujúca je aj prechádzka alebo pobyt v prírode. Trávte čas na čerstvom vzduchu.
 • Minimalizujte alkohol, kofeín a nikotín. Vonkajšie stimulanty by nemali byť to, po čom siahnete v stresovej situácii. Možno by ste si mysleli, že vám to pomôže uvoľniť sa, avšak treba zdôrazniť, že ide o návykové látky. Akonáhle si telo zvykne na ich užívanie, bude v o to väčšom strese pri ich nedostatku.
 • Relaxujte, doprajte si čas na oddych, na seba. Spomaľte, sústreďte sa na prítomnosť, skúste si osvojiť meditáciu či sebareflexiu.
 • Trávte čas s blízkymi. V ťažkých stresových situáciách je obzvlášť nápomocné mať po boku človeka, ktorý vám pomôže alebo vás vypočuje. Nezabúdajme, že tu nie sme sami, a že sa vždy môžeme na niekoho obrátiť a požiadať o pomoc.

Napríklad: Prečo sme po dovolenke tak oddýchnutí?

Mnohí z nás si to neuvedomujeme, ale práve na dovolenke naozaj máme tú správnu životosprávu. Prečo? Trávime čas s priateľmi alebo rodinou, doprajeme si dlhý spánok, máme dostatok pohybu či už vo forme plávania, prechádzok alebo túr, pravidelne sa stravujeme s vysokým obsahom ovocia a zeleniny, pijeme dostatok tekutín a udržiavame sa v psychickej pohode. Skúsme si vytvoriť takýto “dovolenkový lifestyle” aj doma. Budeme spokojnejší, pokojnejší a hlavne zdravší.