Ako si zlepšiť a udržať zdravie?

V posledných rokoch je počasie stále viac a viac premenlivé. Ak ho podceníte, môžete veľmi jednoducho prechladnúť, čo vedie k oslabeniu obranyschopnosti Vášho organizmu a stanete sa náchylnejším k nákaze vírusmi alebo baktériami. Zdravie je krehké a vplýva naň mnoho faktorov, ako vonkajších, tak aj vnútorných. My vám dnes prinášame pár jednoduchých tipov, ako si zlepšiť svoj zdravotný stav a následne si ho udržať.

Nižšie Vám prinášame užitočné tipy pre zlepšenie Vášho zdravia.

1. Pite veľa vody

Pitný režim je bezpochyby kľúčom k zdravšiemu JA. Hydratácia je dôležitá napríklad pre pružnú a mlado vyzerajúcu pleť, normalizuje činnosť srdca a krvný tlak. Pitie dostatočného množstva vody vám môže pomôcť napríklad aj pri chudnutí. Voda je dôležitá pre každý orgán v tele a taktiež pomáha pri očisťovaní tela vylučovaním. Pokles tekutín v organizme už o 2% môže viesť k poklesu fyzickej výkonnosti až o 40%. 

2. Dostatok spánku

Dostatok spánku je v modernej dobe často podceňovaný a zanedbávaný. Odporúčaných 8 hodín spánku vám môže pomôcť s:

 • celkovou regeneráciu (najmä po fyzickej aktivite),
 • posilnením imunitného systému,
 • zlepšením pamäte,
 • predchádzaním obezity,
 • znížením stresu a napätia,
 • zvýšením produktivity.

Skúste si ako prioritu najbližších pár dní dať dostatok spánku, aspoň odporúčaných 8 hodín a sami uvidíte, akú zmenu pocítite.

3. Prestaňte s fajčením

Toto už ste zrejme počuli z každej strany a od každého doktora. Cigarety majú však naozaj nespočetne veľa negatívnych účinkov pre celý organizmus a všetky orgány.


Čo spôsobuje fajčenie:

 • ochorenie srdca/infarkt,
 • ochorenia pľúc,
 • kašeľ/dýchavičnosť/astma,
 • stratu chuti a čuchu,
 • žlté zuby a ich zvýšenú kazivosť.

Fajčenie je zlozvyk, ktorého sa treba zbaviť skôr než vám spôsobí vážne zdravotné problémy. Nie je to len moralizovanie. Je to fakt. Zmena je náročná, ale stojí za to.

4. Alkohol len príležitostne

Alkohol je ďalším zlozvykom, ktorý dokáže mať negatívne účinky na celý ľudský organizmus. Avšak v primeraných množstvách a zriedkavo vám neuškodí. Dlhodobá zvýšená konzumácia môže spôsobiť vysoký krvný tlakochorenia srdcaochorenia pečene a problémy s trávením.

Pravidelné užívanie alkoholu ovplyvňuje funkcie pečene, neustále zaťažuje organizmus a tým narúša kvalitu spánku, ale aj srdcový rytmus a s nim spojenú cirkuláciu krvi v krvnom obehu.

5. Zdravá strava na prvom mieste

Ďalšia známa rada, ktorú však taktiež mnoho ľudí zanedbáva. Dostatok živínvitamínov a minerálov by ste mali získavať predovšetkým zo stravy. Netreba sa nijako obmedzovať, najzdravší prístup je rovnováha, doprajte si všetko v zdravom množstve a najmä nezabudnite na dostatočný prísun ovocia a zeleniny, ak nemáte prístup k čerstvému ovociu a zelenine, aj v mrazených verziách nájdete veľké množstvo vitamínov a živín.

Pokiaľ však nejaká potravina vo vašom jedálničku chýba, potom Vám chýbajú aj živiny v nej obsiahnuté. Je dobré občas triezvo zhodnotiť a upraviť svoj jedálniček, prípadne siahnuť po výživových doplnkoch.

6. Pohyb a relax

Dostatok pohybu nie je dôležitý len pre udržiavanie zdravej váhy, ale pri fyzickej aktivite sa nám taktiež do tela uvoľňujú hormóny šťastia, čo pocítite ako zlepšenie nálady. Zlepšuje sa prekrvenie končatín, čo oceníte hlavne vtedy ak trpíte syndrómom studených nôh. „Rozprúdená“ krv samozrejme osviežuje aj mozog a prospieva jeho funkciám.

Rovnako dôležitý je však dostatok oddychu, ak si napríklad po náročnej fyzickej aktivite nedoprajete dostatok oddychu, môže to mať na vaše telo negatívny účinok. Počas regenerácie totižto sa totiž svalstvo obnovuje a posilňuje, telo čerpá naspäť energiu, ktorú počas dňa spotrebovalo. Relax je dôležitý nie len po fyzickej aktivite, ale aj po psychickej. Ak máte náročnú a stresujúcu prácu je dôležité, aby ste vedeli vypnúť a vyložiť si nohy.