Jar a s ňou spojené alergie. Čo ich spôsobuje? Môžeme zmierniť ich príznaky?

Jar je pre mnohých najkrajším a najočakávanejším obdobím roka. Po chladnej zime konečne prichádza slnečné počasie a my sa tešíme na bicykel, turistiku či príjemné posedenie na terasách. Na jar sa všetko zobúdza a príroda znovu ožíva. Krásna idylka, však? No pre alergikov, sotva. 

Aké sú príznaky “jarnej” alergie? 

V tomto období je najčastejším dôvodom alergickej reakcie práve alergia na peľ. Medzi jej hlavné príznaky patria:  – vodnatá nádcha  – podráždené sliznice    – kýchanie  – červené, slziace a svrbivé oči  – bolesť hlavy  – únava

Ako rozoznať alergiu od nádchy?

Zatiaľ čo nádcha alebo prechladnutie prichádzajú postupne, nástup alergickej reakcie býva pri styku s alergénom okamžitý. Pri nádche je nos plný hustých hlienov, oči červené a príznaky trvajú zväčša 7 dní.  Pri alergií je výtok z nosa vodnatý, oči svrbivé a príznaky trvajú až do straty kontaktu s alergénom. 

Čo je dôvodom vzniku alergie a ako s ňou bojovať? 

Alergia je v podstate neprimeraná reakcia organizmu na bežné látky, s ktorými sa stretávame. Dôvod jej vzniku nie je úplne jasný, no viaceré štúdie sa zhodujú, že za jej vznikom môže byť malnutrícia (nedostatočná výživa) alebo príjem nevhodných potravín, čo spôsobí “zanesený” organizmus. Takto oslabený organizmus má výrazne ochromený imunitný systém, kvôli čomu môžu byť alergické reakcie výraznejšie a nepríjemnejšie.  Na zmiernenie príznakov alergie sa najčastejšie podávajú antihistaminiká. Neliečená alergia môže prerásť až do astmy. NEPODCEŇTE JU!

Môžem proti alergii zabojovať aj prírodnou cestou? 

Ako sme spomínali vyššie, často býva problémom nevhodná strava. Správnou životosprávou posilníte imunitný systém a ten bude omnoho lepšie bojovať nielen s alergiami, ale so všetkými neduhami. Zaraďte do svojho jedálnička potraviny bohaté na všetky dôležité živiny, obmedzte príjem vyprážaných, mastných jedál a cukru, pite dostatok vody a nájdite si čas na pohyb.  Skvelým pomocníkom pri alergií môže byť vitamín C, pretože zabraňuje tvorbe histamínu, ktorý je zodpovedný za alergické ťažkosti. Vitamín D má výrazný vplyv na imunitu a jeho vyššie dávky môžu mať priaznivé a ochranné účinky pri liečbe alergií.  Medzi bylinky, ktoré môžu zmierniť príznaky alergie, sa radia napríklad ostropestrec mariánsky, žihľava, listy z čiernej ríbezle, či divozel veľkokvetý. Odporúča sa z nich uvariť čaj a piť 3x denne až do zmiznutia ťažkostí.  Pomôcť vám môže taktiež sprcha pred spaním. Počas dňa sa vám alergény zachytávajú na oblečení, pokožke a vlasoch, preto je dobré ich zo seba zmyť, aby vás nedráždili aj počas spánku.  Ak očakávate, že sa budete pohybovať v alergickom prostredí, nie je hanba použiť rúšku, či iné prekrytie dýchacích ciest a tým zmiernite prienik alergénov do dýchacích ciest.  

Malá perlička na záver:

Toto je Galen Rupp, americký olympijský medailista v behu na dlhé trate. Trpí astmou a alergiami. V roku 2011 bežal v maske preteky na 10 km na majstrovstvách USA v atletike. Preteky vyhral v čase 28 minút a 38 sekúnd! 🙂 Dúfame, že vám tento článok pomôže a vy si užijete jar plnými dúškami a nie s plným nosom! 🙂
Jar a s ňou spojené alergie. Čo ich spôsobuje? Môžeme zmierniť ich príznaky?

Vanessa Šarköziová