Aké vitamíny užívať počas tehotenstva?

Tehotenstvo je vo všeobecnosti považované za jedno z najkrajších životných období pre budúcich rodičov. Avšak pre telo matky je to aj obrovská záťaž. Odrazu nevyživuje iba vlastné telo a jeho chod, ale musí zabezpečiť všetky potrebné nutrienty pre rast a zdravie malého človiečika.

Keďže telo matky je zaťažené a plod pre svoj vývoj potrebuje veľké množstvo vitamínov a minerálov, strava matky by mala byť veľmi pestrá a vyvážená. Dôležitá je konzumácia dostatočného množstva zeleniny, ovocia, rýb či orechov, čo však pri tehotenských nevoľnostiach často predstavuje veľký problém. Vtedy je potrebné siahnuť po doplnkoch výživy, pretože nedostatok týchto zložiek môže predstavovať problém ako pre matku, tak i pre dieťatko. Ktoré doplnky to teda sú?

Železo

Železo je v tehotenstve kľúčové. Ak ho neprijímate dostatok, dieťatko môže mať znížený prístup ku kyslíku a teda nedokáže správne dýchať. Čím je bábätko v brušku väčšie, tým viac železa potrebujete. Nedostatok železa môže taktiež spôsobiť anémiu, teda chudokrvnosť, čo môže zapríčiniť nízku pôrodnú hmotnosť dieťaťa, predčasný pôrod, nesprávny vývoj nervového systému či dokonca potrat. Z potravín sa v najväčšom množstve nachádza v červenom mäse. Vitamín C podporuje vstrebávanie železa, preto je dobré taktiež zvýšiť jeho príjem. Odporúčaná denná dávka železa v tehotenstve býva okolo 30 mg denne.

Kyselina listová

Kyselina listová, ľudovo “listovka” patrí medzi vitamíny skupiny B a poznať ju môžete aj pod názvom B9. Je potrebná pre dostatočnú hladinu folátu, ktorý je nevyhnutný pre správny vývoj bábätka. Kyselina listová obsahuje folát, ten je dôležitý pri správnom delení buniek, prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva a prispieva k tvorbe červených krviniek. Najviac kyseliny listovej môžete okrem výživových doplnkov prijať vo vajciach, orechoch či pečeni. Odporúčaná denná dávka v tehotenstve je okolo 800 mikrogramov.

Magnézium

Potreba magnézia v tele sa počas tehotenstva zvyšuje až o 30%. Magnézium sa podieľa v ľudskom tele na veľkom množstve procesov. Podieľa sa na spracovaní prijatej potravy na energiu, udržiava silné a zdravé srdce, znižuje vysoký tlak či udržiava psychickú pohodu. V tehotenstve vám pomôže pri kŕčoch v nohách, uľaví od ranných nevoľností, uľahčuje priebeh tehotenstva a pôsobí ako prevencia pred tehotenskou cukrovkou. Doplniť ho môžete avokádom, rybami, hnedou ryžou, či arašidovým maslom. Odporúčaná denná dávka je medzi 200-400 mg.

Vitamín B12

Vitamín B12 sa podobne ako kyselina listová podieľa na tvorbe červených krviniek a prispieva k správnemu rastu bábätka. Ak ho máte nedostatok, môžete cítiť dýchavičnosť, únavu, búšenie srdca a bledosť. Vitamín B12 je nevyhnutný pre mamičku, aj pre správny rast bábätka. Nachádza sa iba v živočíšnej strave, čiže vegetariáni môžu pociťovať veľký problém s nedostatkom tohto vitamínu. Odporúčaná dávka je okolo 2 mikrogramov denne.

Omega 3 mastné kyseliny

Omega 3 mastné kyseliny patria medzi živiny, ktoré si telo nedokáže samo vytvárať v dostatočnom množstve. Preto je dôležité ich do tela pravidelne dopĺňať a to najmä v tehotenstve. Táto zložka je nevyhnutná pre vývoj mozgu dieťaťa a jeho zrak. Odporúčaná denná dávka v tehotenstve je 250 mg.

 

V jednoduchosti, doplňte telu všetko čo potrebuje, aby mohlo zabezpečiť správny vývoj plodu a aby mohlo priviesť na svet malého človiečika. Dbajte o svoju pestrú a vyváženú stravu, doprajte si trochu pohybu, dostatok oddychu a psychickej pohody.