Účinky a zdroje vitamínov

Ako si zlepšiť a udržať zdravie?

Ako si zlepšiť a udržať zdravie?

V posledných rokoch je počasie stále viac a viac premenlivé. Ak ho podceníte, môžete veľmi jednoducho prechladnúť, čo vedie k oslabeniu obranyschopnosti Vášho organizmu a stanete sa náchylnejším k nákaze vírusmi alebo baktériami. Zdravie je krehké a vplýva naň mnoho faktorov, ako vonkajších, tak aj vnútorných. My vám dnes prinášame pár jednoduchých tipov, ako si zlepšiť svoj zdravotný stav a následne si ho udržať.

Nižšie Vám prinášame užitočné tipy pre zlepšenie Vášho zdravia.

1. Pite veľa vody

Pitný režim je bezpochyby kľúčom k zdravšiemu JA. Hydratácia je dôležitá napríklad pre pružnú a mlado vyzerajúcu pleť, normalizuje činnosť srdca a krvný tlak. Pitie dostatočného množstva vody vám môže pomôcť napríklad aj pri chudnutí. Voda je dôležitá pre každý orgán v tele a taktiež pomáha pri očisťovaní tela vylučovaním. Pokles tekutín v organizme už o 2% môže viesť k poklesu fyzickej výkonnosti až o 40%. 

2. Dostatok spánku

Dostatok spánku je v modernej dobe často podceňovaný a zanedbávaný. Odporúčaných 8 hodín spánku vám môže pomôcť s:

  • celkovou regeneráciu (najmä po fyzickej aktivite),
  • posilnením imunitného systému,
  • zlepšením pamäte,
  • predchádzaním obezity,
  • znížením stresu a napätia,
  • zvýšením produktivity.

Skúste si ako prioritu najbližších pár dní dať dostatok spánku, aspoň odporúčaných 8 hodín a sami uvidíte, akú zmenu pocítite.

3. Prestaňte s fajčením

Toto už ste zrejme počuli z každej strany a od každého doktora. Cigarety majú však naozaj nespočetne veľa negatívnych účinkov pre celý organizmus a všetky orgány.


Čo spôsobuje fajčenie:

  • ochorenie srdca/infarkt,
  • ochorenia pľúc,
  • kašeľ/dýchavičnosť/astma,
  • stratu chuti a čuchu,
  • žlté zuby a ich zvýšenú kazivosť.

Fajčenie je zlozvyk, ktorého sa treba zbaviť skôr než vám spôsobí vážne zdravotné problémy. Nie je to len moralizovanie. Je to fakt. Zmena je náročná, ale stojí za to.

4. Alkohol len príležitostne

Alkohol je ďalším zlozvykom, ktorý dokáže mať negatívne účinky na celý ľudský organizmus. Avšak v primeraných množstvách a zriedkavo vám neuškodí. Dlhodobá zvýšená konzumácia môže spôsobiť vysoký krvný tlakochorenia srdcaochorenia pečene a problémy s trávením.

Pravidelné užívanie alkoholu ovplyvňuje funkcie pečene, neustále zaťažuje organizmus a tým narúša kvalitu spánku, ale aj srdcový rytmus a s nim spojenú cirkuláciu krvi v krvnom obehu.

5. Zdravá strava na prvom mieste

Ďalšia známa rada, ktorú však taktiež mnoho ľudí zanedbáva. Dostatok živínvitamínov a minerálov by ste mali získavať predovšetkým zo stravy. Netreba sa nijako obmedzovať, najzdravší prístup je rovnováha, doprajte si všetko v zdravom množstve a najmä nezabudnite na dostatočný prísun ovocia a zeleniny, ak nemáte prístup k čerstvému ovociu a zelenine, aj v mrazených verziách nájdete veľké množstvo vitamínov a živín.

Pokiaľ však nejaká potravina vo vašom jedálničku chýba, potom Vám chýbajú aj živiny v nej obsiahnuté. Je dobré občas triezvo zhodnotiť a upraviť svoj jedálniček, prípadne siahnuť po výživových doplnkoch.

6. Pohyb a relax

Dostatok pohybu nie je dôležitý len pre udržiavanie zdravej váhy, ale pri fyzickej aktivite sa nám taktiež do tela uvoľňujú hormóny šťastia, čo pocítite ako zlepšenie nálady. Zlepšuje sa prekrvenie končatín, čo oceníte hlavne vtedy ak trpíte syndrómom studených nôh. „Rozprúdená“ krv samozrejme osviežuje aj mozog a prospieva jeho funkciám.

Rovnako dôležitý je však dostatok oddychu, ak si napríklad po náročnej fyzickej aktivite nedoprajete dostatok oddychu, môže to mať na vaše telo negatívny účinok. Počas regenerácie totižto sa totiž svalstvo obnovuje a posilňuje, telo čerpá naspäť energiu, ktorú počas dňa spotrebovalo. Relax je dôležitý nie len po fyzickej aktivite, ale aj po psychickej. Ak máte náročnú a stresujúcu prácu je dôležité, aby ste vedeli vypnúť a vyložiť si nohy.

Prečo si dávať v lete pozor na pitný režim? Koľko vody denne je pre mňa dostatok?

Prečo si dávať v lete pozor na pitný režim? Koľko vody denne je pre mňa dostatok?

Voda sa v lete stáva najdôležitejším prvkom pre udržanie zdravia a pohody.

Leto je oficiálne tu a s ním aj tropické horúčavy. Všade sa dookola spomína potreba “dostatočného” pitného režimu, no priznajme si, viacerí to zanedbávame. Keď pocítime smäd, často siahneme po sladených drinkoch, či dokonca alkoholických koktejloch. To však v horúcich dňoch naozaj nie je správna voľba. 

Piť by sme mali najmä čistú vodu, bez bubliniek, alebo ľahký hypotonický nápoj obohatený o minerály, ktoré potením prirodzene strácame. Keď je vody v tele málo, človek sa cíti zle, slabo, prípadne ho bolí hlava. Ak ignorujete potrebu vody v tele, objavia sa vážnejšie problémy: obličky prestanú správne fungovať, krv sa stáva hustejšou, čo má za následok zvýšenie srdcového pulzu a zvýšenie námahy organizmu. 

V dôsledku potenia, dýchania a iných fyziologických procesov, ľudia strácajú veľké množstvo vody. Spolu s vodou sa z tela strácajú aj stopové prvky a soli, čo nepriaznivo ovplyvňuje metabolické, bunkové a imunitné procesy.

Kto by si mal dávať pozor na svoj pitný režim?

Jednoznačne všetci. Ukazovatele normy spotreby vody pre rôzne vekové kategórie sú v rozmedzí 1-2,5 litra za deň. Pre tých, ktorí majú problém dodržiavať pitný režim, ponúkame vyvážené produkty, ktoré organizmus dostatočne rehydrujú a vďaka ich skvelej chuti, sa vám pitný režim bude dodržiavať určite o čosi ľahšie. 

 

  • Pozor na bábätká a predškolákov. Pri pobyte na slnku a v teple (aj keď ste pri vode) je potrebné neustále pripomienkovať pitný režim. 
  • Mladší školáci a tínedžeri sú zväčša veľmi aktívni a pri hraní sa, či športovaní sa poriadne zapotia. Potením sa stráca veľa vody, preto ju treba neustále dopĺňať.
  • Dospelí a obzvlášť tí, ktorí sú fyzicky aktívni, potrebujú dostatok vody, pretože iné tekutiny (káva, alkohol, džús) nedokážu uspokojiť potreby telesných buniek.
  • Tehotenstvo taktiež zvyšuje potrebu tekutín, pretože ženské telo produkuje viac krvi a živín na podporu rastu plodu. Dehydratácia môže viesť k zdravotným problémom pre nastávajúcu matku, aj jej bábätko.
  • Starší ľudia by si mali dávať zvýšený pozor na svoj denný príjem tekutín. V dôsledku dehydratácie sa môžu vyskytnúť mdloby, slabosť, problémy s tlakom či obličkami.

Zásoby vody v tele môžete doplniť rôznymi spôsobmi - vodou, nesladenými čajmi, šťavnatým ovocím, džúsmi, ako aj špeciálnymi nápojmi obohatenými o užitočné stopové prvky. Ideálne sú kombinácie všetkých týchto možností.

Čo je Rehydro od Adelle Davis?

ReHydro Ideálny pitný režim, ako už jeho názov prezrádza, je produkt vytvorený pre pohodlné dopĺňanie tekutín, minerálov a vitamínov, ktoré vaše telo stráca potením počas horúceho dňa alebo pri námahe. Je bez laktózy, lepku a GMO, vďaka čomu je vhodný pre ľudí s rôznymi stravovacími intoleranciami. Výborne sa rozpúšta vo vode a môžete ho podávať ako osviežujúcu letnú limonádu s ovocím, mätou a ľadom. 

Rehydro od Adelle Davis je určený pre všetkých, má výbornú chuť a ponúka skvelé osvieženie v horúcom počasí. Je vynikajúcim pomocníkom pre tých, ktorí sú počas dňa preťažení alebo pravidelne športujú. 

Dostatočná hydratácia by sa mala udržiavať v každom veku. Dodržiavanie pitného režimu by sa malo stať dobrým zvykom nielen v lete! 

Niekoľko tipov, ako si poradiť so stresom

Niekoľko tipov, ako si poradiť so stresom

V dnešnom uponáhľanom svete je ťažké nevnímať okolitý tlak. Dôvodov, prečo sa stresovať, je na vymenovanie až príliš veľa, no každý máme iný. Koronavírus či aktuálne dianie vo svete nám tiež veľmi nepomáha, a tak mnoho z nás pociťuje o to väčší rozruch a nepokoj. Stres sa stal jednoducho súčasťou nášho každodenného života, ktorý sa nedá ignorovať. V dnešnom článku si povieme, čo je to stres, ako sa prejavuje, no predovšetkým, ako ho efektívne potlačiť.

Čo je to stres?

Stres je prirodzenou reakciou nášho tela na mimoriadnu situáciu. Väčšinou ide o situáciu, ktorá ubližuje nášmu telu, zaťažuje ho alebo narušuje homeostázu*. Je to stav, ktorý nás vytrhne z rovnováhy a spôsobuje deštruktívne, no zároveň obranné deje v organizme. Krátkodobý stres nám dokáže pomôcť zvládať náročné situácie, avšak dlhodobý stres spôsobený častými úzkosťami, obavami, nespavosťou či prepracovanosťou vie vyústiť až do choroby. Bez ohľadu na druh stresu, telo sa snaží čo najrýchlejšie vrátiť do pokojného stavu, čo však nedokáže ak má nedostatok živín, vitamínov či minerálov. 

*rovnovážne vnútorné prostredie

Reakcie organizmu:

Podľa štúdií odborníka v medicíne doktora Hansa Selyeho naše telo reaguje na každý druh stresu rovnakým spôsobom. Centrálny nervový systém (hypothalamus) spolu s endokrinným systémom (nadobličky) zariadia, že telo začne uvoľňovať stresové hormóny: adrenalín a kortizol. Následne tie spôsobia zvýšený tep, a teda dôkladne prekrvenie svalov a dôležitých orgánov, pre prípad núdze.
V prípade, že je telo v takomto stave dlhodobo, pretože stresor* nemizne, hovoríme o chronickom strese, ktorý nám škodí.

*faktor, ktorý nám navodzuje stres

Príznaky a prejavy stresu

  • Bolesť hlavy
  • Zvýšený tep a krvný tlak
  • Nespavosť
  • Vnútorný nepokoj
  • Depresia a úzkosť
  • Napnuté svalstvo
  • Nechuť do jedla alebo prejedanie sa
  • Pomalé trávenie
  • Zrýchlené dýchanie

Ako teda zvládať stres?

Predovšetkým je najdôležitejšia životospráva, to znamená:

  • Správne stravovacie návyky s pestrým jedálničkom plným vitamínov, minerálov, antioxidantov a dôležitých živín. Tieto látky sú bohato zastúpené v ovocí, zelenine, strukovinách, orechoch, rybách, vajciach, prípadne môžete siahnuť po výživových doplnkoch.
  • Pravidelný 7-8 hodinový spánok v rovnakom čase. Telo si rýchlo zvykne na nový režim a odplatí sa vám množstvom novej energie a života.
  • Dostatok pohybu aspoň 3/4-krát týždne vám pomôže odreagovať sa, vypnúť hlavu a prísť na iné myšlienky. Dostačujúca je aj prechádzka alebo pobyt v prírode. Trávte čas na čerstvom vzduchu.
  • Minimalizujte alkohol, kofeín a nikotín. Vonkajšie stimulanty by nemali byť to, po čom siahnete v stresovej situácii. Možno by ste si mysleli, že vám to pomôže uvoľniť sa, avšak treba zdôrazniť, že ide o návykové látky. Akonáhle si telo zvykne na ich užívanie, bude v o to väčšom strese pri ich nedostatku.
  • Relaxujte, doprajte si čas na oddych, na seba. Spomaľte, sústreďte sa na prítomnosť, skúste si osvojiť meditáciu či sebareflexiu.
  • Trávte čas s blízkymi. V ťažkých stresových situáciách je obzvlášť nápomocné mať po boku človeka, ktorý vám pomôže alebo vás vypočuje. Nezabúdajme, že tu nie sme sami, a že sa vždy môžeme na niekoho obrátiť a požiadať o pomoc.

Napríklad: Prečo sme po dovolenke tak oddýchnutí?

Mnohí z nás si to neuvedomujeme, ale práve na dovolenke naozaj máme tú správnu životosprávu. Prečo? Trávime čas s priateľmi alebo rodinou, doprajeme si dlhý spánok, máme dostatok pohybu či už vo forme plávania, prechádzok alebo túr, pravidelne sa stravujeme s vysokým obsahom ovocia a zeleniny, pijeme dostatok tekutín a udržiavame sa v psychickej pohode. Skúsme si vytvoriť takýto “dovolenkový lifestyle” aj doma. Budeme spokojnejší, pokojnejší a hlavne zdravší.

 

Omega 3 mastné kyseliny, prečo sú toľko spomínané vo svete zdravia? Sú naozaj také potrebné?

Omega 3 mastné kyseliny, prečo sú toľko spomínané vo svete zdravia? Sú naozaj také potrebné?

Občas sme z toho zmätení. Z jednej strany počúvame, aké sú tuky škodlivé a treba ich obmedzovať, z druhej strany, aké dôležité sú omega 3 mastné kyseliny. Tak ako to teda je naozaj? Jesť tuky či nie? 

V skratke povedané, jesť ich rozhodne musíme, pretože tuky sú pre náš organizmus nevyhnutné. Tuky však delíme na nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny. 

Nasýtené mastné kyseliny sú pre nás škodlivé, zvyšujú cholesterol a spôsobujú nemalé zdravotné problémy. Týchto mastných kyselín, žiaľ, väčšina slovákov konzumuje stále veľké množstvo, v podobe vyprážaných jedál či fastfoodov. 

Naopak nenasýtené mastné kyseliny, sú pre naše telo veľmi potrebné. Omega 3 mastné kyseliny patria práve medzi esenciálne nenasýtené mastné kyseliny. Tieto si telo nedokáže samo vytvoriť a potrebuje ich prijímať zo stravy (ryby, morské riasy, rastlinné oleje či rôzne semienka alebo pomocou kvalitných výživových doplnkov

Prejavy nedostatku omega 3 mastných kyselín:

  • suchá koža
  • problémy s krvným tlakom
  • časté infekcie
  • zlá pamäť, problémy s učením
  • spomalený rast u detí 
  • predčasný pôrod

Pre koho sú omega 3 mastné kyseliny nevyhnutné? 

Prijímanie omega 3 mastných kyselín je nevyhnutné pre všetky vekové kategórie. Veľmi podstatné je zvýšiť ich dávku napríklad v tehotenstve, počas dojčenia či pre dieťa vo vývine, športovcov a seniorov. 

V tehotenstve a pri dojčení

Ženy v tehotenstve potrebujú zvýšené dávky zložiek omega 3 a to najmä DHA a EPA. DHA zložka je veľmi dôležitá pri vývine plodu, pre jeho zdravý rast, vývin mozgu a budúcu zrakovú ostrosť dieťaťa. Mamička je pre plod a dieťa po narodení jediným zdrojom DHA a EPA a preto ich potreba pre tehotné a kojace ženy narastá približne až o 27%. Ženy však práve v tomto období prijímajú z potravy veľmi málo omega 3 mastných kyselín, pretože ženám v tehotenstve a pri dojčení sa konzumácia rýb odporúča iba v obmedzenom množstve.

Preto je pre ne priam nevyhnutné prijímať tieto zložky pomocou doplnkov výživy.

Pre deti vo vývine

Deti taktiež potrebujú k svojmu zdravému vývinu a rastu tieto prospešné tuky. Ich najväčšiu potrebu majú bábätká v brušku, po narodení ich prijímajú z materského mlieka alebo jeho náhrad a neskôr ich potrebujú prijímať v plnohodnotnej strave. Deťom vo veku 9-13 rokov sa ich potreba začína opäť zvyšovať a od 14.–18. roku táto potreba vrcholí. V puberte telo zažíva mnohé zmeny a potrebuje sa s nimi vyrovnať. Rodičia však dobre poznajú, aké náročné je dosiahnuť vyvážený jedálniček, ak majú doma “vyberavca”. Vtedy je dobré siahnuť po kvalitných výživových doplnkoch pre deti, keďže nedostatok týchto látok sa môže u detí prejavovať napríklad ťažkosťami pri učení či poruchami zraku.

Pre športovcov 

Športovci pre svoje profesionálne výsledky potrebujú poriadnu dávku energie. Pre jej dostatok je nevyhnutné, aby mali dostatok omega 3 mastných kyselín. Taktiež sú skvelým pomocníkom pri regenerácii svalov, majú protizápalové účinky a zlepšujú obranyschopnosť organizmu.

Ako efektívne dopĺňať omega 3?

Vysoké dávky omega 3 mastných kyselín sa nachádzajú najmä v rybách a to konkrétne v lososovi, makrele, sardinkách či ustriciach. Ako vždy vravievame, základom je pestrá a vyvážená strava. Vedeli ste však, že na Slovensku je ročná spotreba rýb iba približne 5 kilogramov na človeka? Priemerná odporúčaná dávka je pritom okolo 17-20kg. Tak koľko rýb ste za posledný týždeň zjedli Vy ? :) 

Omega 3 môžeme prijať taktiež z morských rias, ľanových semiačok, chia semiačok či rastlinných olejov. Ak však máte vy alebo vaše deti týchto potravín v jedálničku nedostatok, je vhodné siahnuť po kvalitných doplnkoch výživy.

Jar a s ňou spojené alergie. Čo ich spôsobuje? Môžeme zmierniť ich príznaky?

Jar a s ňou spojené alergie. Čo ich spôsobuje? Môžeme zmierniť ich príznaky?

Jar je pre mnohých najkrajším a najočakávanejším obdobím roka. Po chladnej zime konečne prichádza slnečné počasie a my sa tešíme na bicykel, turistiku či príjemné posedenie na terasách. Na jar sa všetko zobúdza a príroda znovu ožíva. Krásna idylka, však? No pre alergikov, sotva. 

Aké sú príznaky “jarnej” alergie? 

V tomto období je najčastejším dôvodom alergickej reakcie práve alergia na peľ. Medzi jej hlavné príznaky patria:  – vodnatá nádcha  – podráždené sliznice    – kýchanie  – červené, slziace a svrbivé oči  – bolesť hlavy  – únava

Ako rozoznať alergiu od nádchy?

Zatiaľ čo nádcha alebo prechladnutie prichádzajú postupne, nástup alergickej reakcie býva pri styku s alergénom okamžitý. Pri nádche je nos plný hustých hlienov, oči červené a príznaky trvajú zväčša 7 dní.  Pri alergií je výtok z nosa vodnatý, oči svrbivé a príznaky trvajú až do straty kontaktu s alergénom. 

Čo je dôvodom vzniku alergie a ako s ňou bojovať? 

Alergia je v podstate neprimeraná reakcia organizmu na bežné látky, s ktorými sa stretávame. Dôvod jej vzniku nie je úplne jasný, no viaceré štúdie sa zhodujú, že za jej vznikom môže byť malnutrícia (nedostatočná výživa) alebo príjem nevhodných potravín, čo spôsobí “zanesený” organizmus. Takto oslabený organizmus má výrazne ochromený imunitný systém, kvôli čomu môžu byť alergické reakcie výraznejšie a nepríjemnejšie.  Na zmiernenie príznakov alergie sa najčastejšie podávajú antihistaminiká. Neliečená alergia môže prerásť až do astmy. NEPODCEŇTE JU!

Môžem proti alergii zabojovať aj prírodnou cestou? 

Ako sme spomínali vyššie, často býva problémom nevhodná strava. Správnou životosprávou posilníte imunitný systém a ten bude omnoho lepšie bojovať nielen s alergiami, ale so všetkými neduhami. Zaraďte do svojho jedálnička potraviny bohaté na všetky dôležité živiny, obmedzte príjem vyprážaných, mastných jedál a cukru, pite dostatok vody a nájdite si čas na pohyb.  Skvelým pomocníkom pri alergií môže byť vitamín C, pretože zabraňuje tvorbe histamínu, ktorý je zodpovedný za alergické ťažkosti. Vitamín D má výrazný vplyv na imunitu a jeho vyššie dávky môžu mať priaznivé a ochranné účinky pri liečbe alergií.  Medzi bylinky, ktoré môžu zmierniť príznaky alergie, sa radia napríklad ostropestrec mariánsky, žihľava, listy z čiernej ríbezle, či divozel veľkokvetý. Odporúča sa z nich uvariť čaj a piť 3x denne až do zmiznutia ťažkostí.  Pomôcť vám môže taktiež sprcha pred spaním. Počas dňa sa vám alergény zachytávajú na oblečení, pokožke a vlasoch, preto je dobré ich zo seba zmyť, aby vás nedráždili aj počas spánku.  Ak očakávate, že sa budete pohybovať v alergickom prostredí, nie je hanba použiť rúšku, či iné prekrytie dýchacích ciest a tým zmiernite prienik alergénov do dýchacích ciest.  

Malá perlička na záver:

Toto je Galen Rupp, americký olympijský medailista v behu na dlhé trate. Trpí astmou a alergiami. V roku 2011 bežal v maske preteky na 10 km na majstrovstvách USA v atletike. Preteky vyhral v čase 28 minút a 38 sekúnd! 🙂 Dúfame, že vám tento článok pomôže a vy si užijete jar plnými dúškami a nie s plným nosom! 🙂
Jar a s ňou spojené alergie. Čo ich spôsobuje? Môžeme zmierniť ich príznaky?

Vanessa Šarköziová