Imunita

Ako si zlepšiť a udržať zdravie?

Ako si zlepšiť a udržať zdravie?

V posledných rokoch je počasie stále viac a viac premenlivé. Ak ho podceníte, môžete veľmi jednoducho prechladnúť, čo vedie k oslabeniu obranyschopnosti Vášho organizmu a stanete sa náchylnejším k nákaze vírusmi alebo baktériami. Zdravie je krehké a vplýva naň mnoho faktorov, ako vonkajších, tak aj vnútorných. My vám dnes prinášame pár jednoduchých tipov, ako si zlepšiť svoj zdravotný stav a následne si ho udržať.

Nižšie Vám prinášame užitočné tipy pre zlepšenie Vášho zdravia.

1. Pite veľa vody

Pitný režim je bezpochyby kľúčom k zdravšiemu JA. Hydratácia je dôležitá napríklad pre pružnú a mlado vyzerajúcu pleť, normalizuje činnosť srdca a krvný tlak. Pitie dostatočného množstva vody vám môže pomôcť napríklad aj pri chudnutí. Voda je dôležitá pre každý orgán v tele a taktiež pomáha pri očisťovaní tela vylučovaním. Pokles tekutín v organizme už o 2% môže viesť k poklesu fyzickej výkonnosti až o 40%. 

2. Dostatok spánku

Dostatok spánku je v modernej dobe často podceňovaný a zanedbávaný. Odporúčaných 8 hodín spánku vám môže pomôcť s:

  • celkovou regeneráciu (najmä po fyzickej aktivite),
  • posilnením imunitného systému,
  • zlepšením pamäte,
  • predchádzaním obezity,
  • znížením stresu a napätia,
  • zvýšením produktivity.

Skúste si ako prioritu najbližších pár dní dať dostatok spánku, aspoň odporúčaných 8 hodín a sami uvidíte, akú zmenu pocítite.

3. Prestaňte s fajčením

Toto už ste zrejme počuli z každej strany a od každého doktora. Cigarety majú však naozaj nespočetne veľa negatívnych účinkov pre celý organizmus a všetky orgány.


Čo spôsobuje fajčenie:

  • ochorenie srdca/infarkt,
  • ochorenia pľúc,
  • kašeľ/dýchavičnosť/astma,
  • stratu chuti a čuchu,
  • žlté zuby a ich zvýšenú kazivosť.

Fajčenie je zlozvyk, ktorého sa treba zbaviť skôr než vám spôsobí vážne zdravotné problémy. Nie je to len moralizovanie. Je to fakt. Zmena je náročná, ale stojí za to.

4. Alkohol len príležitostne

Alkohol je ďalším zlozvykom, ktorý dokáže mať negatívne účinky na celý ľudský organizmus. Avšak v primeraných množstvách a zriedkavo vám neuškodí. Dlhodobá zvýšená konzumácia môže spôsobiť vysoký krvný tlakochorenia srdcaochorenia pečene a problémy s trávením.

Pravidelné užívanie alkoholu ovplyvňuje funkcie pečene, neustále zaťažuje organizmus a tým narúša kvalitu spánku, ale aj srdcový rytmus a s nim spojenú cirkuláciu krvi v krvnom obehu.

5. Zdravá strava na prvom mieste

Ďalšia známa rada, ktorú však taktiež mnoho ľudí zanedbáva. Dostatok živínvitamínov a minerálov by ste mali získavať predovšetkým zo stravy. Netreba sa nijako obmedzovať, najzdravší prístup je rovnováha, doprajte si všetko v zdravom množstve a najmä nezabudnite na dostatočný prísun ovocia a zeleniny, ak nemáte prístup k čerstvému ovociu a zelenine, aj v mrazených verziách nájdete veľké množstvo vitamínov a živín.

Pokiaľ však nejaká potravina vo vašom jedálničku chýba, potom Vám chýbajú aj živiny v nej obsiahnuté. Je dobré občas triezvo zhodnotiť a upraviť svoj jedálniček, prípadne siahnuť po výživových doplnkoch.

6. Pohyb a relax

Dostatok pohybu nie je dôležitý len pre udržiavanie zdravej váhy, ale pri fyzickej aktivite sa nám taktiež do tela uvoľňujú hormóny šťastia, čo pocítite ako zlepšenie nálady. Zlepšuje sa prekrvenie končatín, čo oceníte hlavne vtedy ak trpíte syndrómom studených nôh. „Rozprúdená“ krv samozrejme osviežuje aj mozog a prospieva jeho funkciám.

Rovnako dôležitý je však dostatok oddychu, ak si napríklad po náročnej fyzickej aktivite nedoprajete dostatok oddychu, môže to mať na vaše telo negatívny účinok. Počas regenerácie totižto sa totiž svalstvo obnovuje a posilňuje, telo čerpá naspäť energiu, ktorú počas dňa spotrebovalo. Relax je dôležitý nie len po fyzickej aktivite, ale aj po psychickej. Ak máte náročnú a stresujúcu prácu je dôležité, aby ste vedeli vypnúť a vyložiť si nohy.

Vitamín C: kľúč ku zdraviu

Vitamín C: kľúč ku zdraviu

Vitamín C mnoho ľudí vníma ako ten najdôležitejší pre ľudský organizmus a to je oprávnené, prináša nám totižto nespočetne veľa benefitov, ktoré vám v tomto článku predstavíme.

Vitamín C sa ako jeden z mála vitamínov, vyznačuje svojou výbornou rozpustnosťou vo vode. Táto jeho schopnosť nám pomáha predísť predávkovaniu, pretože nadbytočný vitamín C z tela odíde močom. Rovnako ako veľké množstvo iných vitamínov, ani tento si telo nedokáže samo vytvoriť, a tak by sme ho mali do tela dopĺňať pravidelne a v dostatočnom množstve. Bohaté zdroje na vitamín C sú najmä ovocie a zelenina. Ak nemáte možnosť dopĺňať do tela pestrú škálu ovocia a zeleniny, môžete sa spoľahnúť na kvalitné doplnky stravy.

Benefity vitamínu C

Vitamín C je nenahraditeľný pre nespočetne veľa procesov v tele. Dôležitý je napríklad pri tvorbe a metabolizme kolagénu. Taktiež je to nenahraditeľný antioxidant, čiže bojuje s voľnými radikálmi v tele, ktoré spôsobujú nežiadúcu oxidáciu a rozpad buniek.

Pomáha taktiež ako prevencia proti kardiovaskulárnym chorobám, ktoré trápia mnoho ľudí. Odľahčuje aj telo od ťažkých kovov, ako je železo a meď, pomáha totižto s ich metabolizovaním. V neposlednom rade má nezameniteľný pozitívny účinok pre imunitu organizmu, čím zlepšuje jeho obranyschopnosť. Vďaka svojim mnohým účinkom je pre telo nezameniteľný a potrebujeme ho na každý proces a funkciu v tele.

Dávkovanie a zdroje vitamínu C

Ako sme už spomínali, kvalitné zdroje vitamínu C sú ovocie a zelenina. Medzi druhy s najvyšším obsahom tohto vitamínu patria:

Ovocie:

  • šípky
  • čierne ríbezle
  • kiwi
  • citróny
  • liči
  • papája
  • jahody

Zelenina:

  • čili papričky
  • žltá paprika
  • petržlen
  • kel
  • brokolica
  • ružičkový kel

Ak si potrebujete do tela rýchlo doplniť bohatú dávku vitamínu C, môžete sa spoľahnúť aj na kvalitné doplnky stravy. Odporúčame vám napríklad náš lipozomálny vitamín C, ktorý sa vyznačuje skvelou vstrebateľnosťou, a tak je pre telo výborne využiteľný.

Ako poraziť jarnú únavu?

Ako poraziť jarnú únavu?

Ako poraziť jarnú únavu?

Určite to poznáte, konečne po chladnej zime prichádzajú prvé slnečné dni a Vás namiesto radosti a energie, prepadá neznesiteľná únava. Už od rána Vás bolí hlava, nechce sa Vám vstať z postele a počas dňa sa Vám zatvárajú oči, ako by ste preflámovali celú noc. Taktiež môžete pociťovať podráždenosť či závraty. Jarná únava veru nie je žiaden mýtus a trápi nás každý rok. Aká je jej príčina a dokážeme proti nej vôbec bojovať? 

Čo je spúšťačom jarnej únavy? 

Keďže žijeme v podnebnom pásme, kde sa striedajú 4 ročné obdobia, naše telo sa musí vyrovnávať s mnohými zmenami. V zime máme veľký nedostatok slnečného žiarenia, čo spôsobuje nedostatok vitamínu D a nižšiu hladinu serotonínu, ktorý je jednoducho povedané hormón šťastia a pohody. Namiesto neho máme prevahu melatonínu, teda hormónu spánku.

V zimných mesiacoch máme taktiež sklon k horším stravovacím návykom, ako napríklad konzumáciu nadmerného množstva mastných jedál a nedostatok zeleniny a ovocia. Málo fyzickej aktivity taktiež len prispieva k problémom. V zime naše telo dostáva poriadne zabrať a obranyschopnosť organizmu klesá.  Na jar je odrazu slnečného žiarenia dostatok, prichádzajú teplotné a tlakové výkyvy a naše, už aj tak dosť oslabené telo zimou, sa s tým musí vyrovnať. To je dôvod prečo pociťujeme zvýšenú únavu či bolesti hlavy. 

Dá sa jarnej únave vyhnúť? 

Samozrejme, ideálnou voľbou je už počas zimy svoje telo netrápiť. Pravidelne dopĺňať vitamín D, vyhnúť sa nevhodným jedlám, konzumovať stravu s dostatkom vitamínov, minerálov a vlákniny. Ak svoje telo v zime nevyčerpáte, so zmenami počasia sa vyrovná omnoho ľahšie. Ak si teraz vravíte, že “tento vlak ste už zmeškali”, neznamená to, že už vám nie je pomoci. 

Na začiatok vyskúšajte týchto pár rád:

  1. Začnite tráviť viac času na čerstvom vzduchu a zaraďte do svojho života viac pohybovej aktivity, avšak postupne. Ak to urobíte nárazovo, svoje telo môžete ešte viac vyčerpať a svoj stav zhoršiť. 
  2. Zlepšite kvalitu svojho spánku. Aspoň 2 hodiny pred spánkom sa, čo možno najviac, vyhnite modrému svetlu (telefón, počítač) a zvýšte príjem horčíku. V našej ponuke nájdete napríklad CalMag s melatonínom, ktorý vám dopomôže ku kvalitnému spánku. 
  3. Začnite sledovať svoj denný príjem tekutín, upravte svoj jedálniček a chýbajúce vitamíny a minerály doplňte výživovými doplnkami

Nezabúdajte, dobre vyživené a oddýchnuté telo zvládne všetko oveľa lepšie!

Ako poraziť jarnú únavu

Jonathan Doyle

Komentátor a editor názorové rubriky, člen redakce nejsledovanějšího časopisu Pobo od roku 2021. Novinařinou se zabývá již od roku 2002. Věnuje se psaní o eshopech, o jazyce a zajímavostech 21. století. Získal několik novinářských cen.
Jar a s ňou spojené alergie. Čo ich spôsobuje? Môžeme zmierniť ich príznaky?

Jar a s ňou spojené alergie. Čo ich spôsobuje? Môžeme zmierniť ich príznaky?

Jar je pre mnohých najkrajším a najočakávanejším obdobím roka. Po chladnej zime konečne prichádza slnečné počasie a my sa tešíme na bicykel, turistiku či príjemné posedenie na terasách. Na jar sa všetko zobúdza a príroda znovu ožíva. Krásna idylka, však? No pre alergikov, sotva. 

Aké sú príznaky “jarnej” alergie? 

V tomto období je najčastejším dôvodom alergickej reakcie práve alergia na peľ. Medzi jej hlavné príznaky patria:  – vodnatá nádcha  – podráždené sliznice    – kýchanie  – červené, slziace a svrbivé oči  – bolesť hlavy  – únava

Ako rozoznať alergiu od nádchy?

Zatiaľ čo nádcha alebo prechladnutie prichádzajú postupne, nástup alergickej reakcie býva pri styku s alergénom okamžitý. Pri nádche je nos plný hustých hlienov, oči červené a príznaky trvajú zväčša 7 dní.  Pri alergií je výtok z nosa vodnatý, oči svrbivé a príznaky trvajú až do straty kontaktu s alergénom. 

Čo je dôvodom vzniku alergie a ako s ňou bojovať? 

Alergia je v podstate neprimeraná reakcia organizmu na bežné látky, s ktorými sa stretávame. Dôvod jej vzniku nie je úplne jasný, no viaceré štúdie sa zhodujú, že za jej vznikom môže byť malnutrícia (nedostatočná výživa) alebo príjem nevhodných potravín, čo spôsobí “zanesený” organizmus. Takto oslabený organizmus má výrazne ochromený imunitný systém, kvôli čomu môžu byť alergické reakcie výraznejšie a nepríjemnejšie.  Na zmiernenie príznakov alergie sa najčastejšie podávajú antihistaminiká. Neliečená alergia môže prerásť až do astmy. NEPODCEŇTE JU!

Môžem proti alergii zabojovať aj prírodnou cestou? 

Ako sme spomínali vyššie, často býva problémom nevhodná strava. Správnou životosprávou posilníte imunitný systém a ten bude omnoho lepšie bojovať nielen s alergiami, ale so všetkými neduhami. Zaraďte do svojho jedálnička potraviny bohaté na všetky dôležité živiny, obmedzte príjem vyprážaných, mastných jedál a cukru, pite dostatok vody a nájdite si čas na pohyb.  Skvelým pomocníkom pri alergií môže byť vitamín C, pretože zabraňuje tvorbe histamínu, ktorý je zodpovedný za alergické ťažkosti. Vitamín D má výrazný vplyv na imunitu a jeho vyššie dávky môžu mať priaznivé a ochranné účinky pri liečbe alergií.  Medzi bylinky, ktoré môžu zmierniť príznaky alergie, sa radia napríklad ostropestrec mariánsky, žihľava, listy z čiernej ríbezle, či divozel veľkokvetý. Odporúča sa z nich uvariť čaj a piť 3x denne až do zmiznutia ťažkostí.  Pomôcť vám môže taktiež sprcha pred spaním. Počas dňa sa vám alergény zachytávajú na oblečení, pokožke a vlasoch, preto je dobré ich zo seba zmyť, aby vás nedráždili aj počas spánku.  Ak očakávate, že sa budete pohybovať v alergickom prostredí, nie je hanba použiť rúšku, či iné prekrytie dýchacích ciest a tým zmiernite prienik alergénov do dýchacích ciest.  

Malá perlička na záver:

Toto je Galen Rupp, americký olympijský medailista v behu na dlhé trate. Trpí astmou a alergiami. V roku 2011 bežal v maske preteky na 10 km na majstrovstvách USA v atletike. Preteky vyhral v čase 28 minút a 38 sekúnd! 🙂 Dúfame, že vám tento článok pomôže a vy si užijete jar plnými dúškami a nie s plným nosom! 🙂
Jar a s ňou spojené alergie. Čo ich spôsobuje? Môžeme zmierniť ich príznaky?

Vanessa Šarköziová